Kinesiotaping, kineziotejp, taping, tejpování... Co se vlastně skrývá za těmito názvy? Základem je, rozdělit klasický pevný tape od pružného kinesiotapu. U kinesiotapingu se jedná o nalepení pružné pásky, která zůstává na těle po několik dní, kdežto klasický taping používá pásky ke zpevnění během sportovního výkonu a smí se používat pouze na krátkou dobu během zátěže. V dnešní době se dostává do podvědomí hlavně díky sportovcům použití kinesiotapu. Jsou to ty „barevné náplasti“, které můžete velmi často vidět v řadě sportů (kromě třeba plavání, kde je brán jako doping, jelikož značně zvyšuje výkon).
Jak vlastně tape funguje?
Nejzákladnějším principem, který se uplatňuje u všech technik je zvlnění pokožky a odtažení jednotlivých struktur od sebe, čímž se trvale zvýší průtok krve a lymfy. Tímto mechanismem se do místa dostává více kyslíku, živin a látek nutných k regeneraci tkání. Zároveň se zvyšuje i detoxikační schopnost, postižené místo se lépe zbavuje metabolitů a zamezuje se vzniku otoků.
Leč taping má daleko širší pole působení a působí na organismus hned v několika rovinách, což z něj dle mého dělá poměrně holistickou metodu. Svým působením ovlivňuje kůži, fascie (povázky), svaly, nervový systém a energetické dráhy. Aplikací se nastartuje systém samohojení a regenerace, přes receptory umístěné ve fascii a kůži dochází ke snížení vnímání bolesti, zvyšuje se mikrocirkulace a uvolňuje napětí. Dochází k aktivaci a zlepšení výkonu, regeneraci a hojení pomocí endogenních (tělu vlastních) procesů.
Své podstatné místo zaujímá ve svalovém systému, kde ulevuje svalovému napětí, uvolňuje fascie, prokrvuje namáhané svaly, snižuje jejich otok po zátěži a plní funkci přídatné pumpy, čímž propojuje účinek s lymfatickým systémem. Lze řešit i správné zahojení jizev, aby nedocházelo ke špatným srůstům a tím omezení hybnosti fascie a následně i svalů.
Další velmi podstatné využití je v podpoře správných funkcí kloubů. Nejen, že stimuluje propriorecepci, snižuje bolestivost, ale zároveň lze použít jak k funkční tak k mechanické opoře kloubů. Což je zvlášť podstatné u koní a jejich problémům na distálních částech končetin (spěnka, mezikostní sval, carpus, tarsus,...) a dále jako pomocná metoda při řešení deformit končetin u hříbat.
Vlastní zkušenosti a praxe
Na začátku jsem měla neskutečné štěstí na úžasného lektora, který tuto metodu používá již 20let a je vlastně jedním z prvních v ČR, který se této metodě začal aktivně věnovat. Jeho hlavní specializací je korekce vad u malých dětí, díky čemuž získal široké zkušenosti. Potýkala jsem se s výběrem nejlepších pásek pro využití u koní, jelikož u nich aplikaci ztěžuje srst. Leč postupným zkoušením mi dokážou držet i více než týden, což je ovšem ještě ovlivněno místem aplikace (pod sedlem, válení ve výběhu, namočení na nohách ...).
Hlavní výhody a funkce kinesiotapu
Prodloužení účinku masáže
Zvyšuje průtok krve a lymfy
Snižuje vnímání bolesti
Redukce tlaku při otoku – „rebound efekt“
Neomezuje hybnost
Pomáhá udržet odblokované místo v uvolněném stavu
Urychluje léčení úrazů
Pomáhá k zafixování správného držení těla
Ulevuje namáhaným svalům při jejich přetížení z důvodů bolestivosti jiné partie
Stabilizuje vazy, zvyšuje kloubní stabilitu
Zlepšuje postavení svalů, kloubů a kostí po úraze
Možná pomocná korekce deformit u hříbat
Korekce jizev
Lymfotaping
Je podnoží kinesiotapingu. Hlavní účinek je na lymfatický systém, čímž zabraňuje opětovnému vzniku lymfedému. Směr tapu sleduje směr toku lymfy. S pohybem těla dochází ke střídavému napnutí a povolení tapu. Tento mechanismus tvoří efekt jemné pumpy a dochází k neustálé stimulaci drenáže oblasti. Skvěle se osvědčil při tlumení otoků končetin po různých úrazech či traumatech.
© 2015 Karetta Bohemia s.r.o. | Tento web vytvořilo Grafické studio 321 CREATIVE PEOPLE. |
SEO 321 |
Kinesiotaping
lymfotaping taping tejping psů koní